SPORT.COM

SPORT.COM

Κυριακή 17 Μαΐου 2015

Νικήτρια του ΤΕΛΙΚΟΥ αγώνα Γυναικών στο Rome Masters η... Μαρία Σαράποβα

Μετά από σκληρή μάχη, πάνω από δυόμιση ώρες, η Μαρία Σαράποβα κατάφερε να καταβάλει την αξιόμαχη αντίσταση της Κάρλα Σουάρεζ Ναβάρο στον τελικό του Italian Open και  να κατακτήσει τον 3ο τίτλο στη Ρώμη, πηγαίνοντας με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία να υπερασπιστεί τον τίτλο της στο Γαλλικό Όπεν...

Μπορεί να έχασε το πρώτο της σετ μέσα στην εβδομάδα, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για την Μαρία Σαράποβα για να απωλέσει και τον τίτλο στην Αιώνια Πόλη! Η 28χρονη Ρωσίδα, μετά από αμφίρροπη μάχη στο κεντρικό court του Foro Italico, επικράτησε με 4-6, 7-5, 6-1 της Κάρλα Σουάρεζ Ναβάρο η οποία, παρά την εντυπωσιακή εβδομάδα στη Ρώμη, συνέχισε την αρνητική παράδοση που έχει στους τελικούς, γνωρίζοντας την 8η ήττα της στον 9ο τελικό της WTA.

Για περίπου δύο ώρες, η 26χρονη Ισπανίδα βρισκόταν μια ανάσα από τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας της, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ και μένοντας ζωντανή στο 2ο, μην επιτρέποντας στη Σαράποβα να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα με 3-5. Όμως, οι φοβερές μάχες που έδωσε μέσα στην εβδομάδα, βάρυναν το σώμα της Σουάρεζ Ναβάρο και από τη στιγμή που η Μάσα κατάφερε να οδηγήσει στο 3ο σετ τον τελικό, η Ισπανίδα παρέδωσε σώμα και ψυχή στην σπουδαία αντίπαλό της. H Ναβάρο ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του ματς και με σταθερό τένις, έσωσε τρεις ευκαιρίες της Σαράποβα, πριν εκμεταλλευτεί το break στο 5ο game (3-2), κατακτώντας με 6-4 το εναρκτήριο σετ του τελικού. Στο 2ο σετ, η Σαράποβα προηγήθηκε δύο φορές 3-1 και 5-3, όμως η Σουάρεζ Ναβάρο επέδειξε τη γνωστή μαχητικότητά της και παρότι ισοφάρισε σε 5-5, δέχθηκε το break στο τελευταίο game (7-5). Στο καθοριστικό σετ, η Ισπανίδα ξεκίνησε ιδανικά με break (1-0), όμως η Σαράποβα ήταν ακαταμάχητη στη συνέχεια και με έξι συνεχόμενα κερδισμένα games, έφτασε στον 35ο τίτλο της καριέρας της και 3ο στη Ρώμη.

Η Μάσα θα πάει στο Παρίσι ως Νο2 του κόσμου, ξεπερνώντας τη Σιμόνα Χάλεπ...

Όμως, τι ακριβώς συνέβη στον εντυπωσιακό τελικό; Παρακολουθήστε ένα βίντεο μικρής διάρκειας με τις καλύτερες στιγμές του αγώνα για να το διαπιστώσετε...