SPORT.COM

SPORT.COM

Δευτέρα 18 Μαΐου 2015

"Κόλλησε" στο μηδέν, έμεινε δεύτερος στην Γ' ΕΘΝΙΚΗ

Οσο κι αν φαντάζει απίστευτο ο Αρης τερμάτισε δεύτερος στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής! Οι κίτρινοι, ήθελαν δική τους νίκη στην Ελευθερούπολη και ταυτόχρονα ‘’γκέλα’’ του Πανσερραϊκού απέναντι στη Δόξα, προκειμένου να έπαιρναν αυτοί το εισιτήριο της ανόδου και όχι οι Σερραίοι. Τελικώς, τίποτα από τα δύο δεν συνέβη… Το συγκρότημα του Καλαϊτζίδη, δεν κατάφερε να κερδίσει τον ήδη υποβιβασμένο Ορφέα, μένοντας στο 0-0 κι έτσι ολοκλήρωσαν αποτυχημένα τη φετινή σεζόν.

Επί του αγωνιστικού, μονόλογος του Αρη, ολόκληρο το α’ ημίχρονο, χωρίς όμως οι κίτρινοι, την υπεροχή τους αυτή, να κατορθώσουν να την μετατρέψουν σε κάποιο γκολ. Το άγχος ήταν εμφανές, αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα στις Σέρρες, καθώς το μυαλό όλων ήταν εκεί. Αποτέλεσμα; Το 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά, γεγονός που έκανε έξαλλο τον Καλαϊτζίδη…

Στην επανάληψη, ο Αρης δεν είχε ψυχραιμία, μετά το 1-0 του Πανσερραϊκού και παρ΄ ότι δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του εκπληκτικού τερματοφύλακα του Ορφέα, Παγκάκη.

Το φιλμ του αγώνα

5’ Σουτ του Ν΄ Λουντουλού μέσα από την περιοχή, εξουδετέρωσε ο γκολκίπερ της Ελευθερούπολης

27’ Νέο σουτ του Ν’ Λουντουλού, αυτή τη φορά η μπάλα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων

29’ Γυριστή κεφαλιά του Φερνάντες, εντός περιοχής Αρη, στην προσπάθειά του να διώξει, θα μπλοκάρει, τελικά, ο Φυσέκης, αποσοβώντας το αυτογκόλ!

36’ Σέντρα από τον Λιόνη, κεφαλιά του Νάκα, η μπάλα άουτ

38’ Μακρινό σουτ του Καπνίδη, άουτ

43’ Τεράστια ευκαιρία με τον Πόϊ, ο οποίος μόνος με τον τερματοφύλακα, δεν μπόρεσε να σκοράρει από το ένα μέτρο!

62’ Κόρνερ του Νάκα, η μπάλα φτάνει στον Πόϊ, ο οποίος εξ΄ επαφής σημαδεύει το δοκάρι!

64’ Πλασέ του Ν’  Λουντουλού, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παγκάκης

66’ Ο Νάκας, προωθεί τη μπάλα προς την εστία της Ελευθερούπολης, όμως ο Κεχαγιάς πάνω στη γραμμή θα απομακρύνει…

70’ Νέο δοκάρι για τον Αρη με κεφαλιά του Σαμαρά, ξανά μετά από κόρνερ του Νάκα

72’ Σουτ του Ν’  Λουντουλού, ψηλά άουτ

80’ Ευκαιρία για τον Αρη με κεφαλιά του Κωνσταντινίδη, διώχνει ο Παγκάκης

83΄Φάουλ του Νάκα, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι

91’ Σουτ του Νάκα μέσα από τα σώματα, διώχνουν σε κόρνερ οι γηπεδούχοι

Διαιτήτευσε ο κ. Ζούγρας από την Κοζάνη.

Οι συνθέσεις:

Ορφέας: Παγκάκης, Κεχαγιάς, Τριανταφυλλίδης, Βραμέντσαλης, Αϊβάζης, Τσίτσι, Σαββελίδης, Χριστοδουλίδης, Θεοδωρίδης (84’ Βακιρτζής), Κερμενίδης, Κυγαής

Άρης: Φυσέκης, Σαμαράς, Γκόλιας, Λιόνης, Φερνάντες, Νάκας, Σουνάς, Σανιά, Ν’ Λουντουλού, Καπνίδης (64’ λ.τ Κωνσταντινίδης),